Autor zdjęcia: czasnabuty.pl

Mówi się, że przysłowia są mądrościami narodów. Jeśli faktycznie tak jest, wszyscy Polacy już w grudniu powinni zacząć się rozglądać za jakimś porządnym obuwiem na zimę. Choć ostatnie kilka lat dobitnie ukazuje zmiany klimatu i nie trzeba być specjalistą od klimatu, by to zaobserwować jeszcze trochę czasu minie, zanim na dobre pozbędziemy się zimowego obuwia zastępując je jesienno-wiosennym. Do tego czasu jesteśmy zmuszeni w okolicach listopada zaglądać w głąb szaf/pawlaczy czy strychu, by wyjąć obuwie przeznaczone na zimową porę. Taki mamy klimat i pogody nie zmienimy. To co możemy jednak zrobić, to zaopatrzyć się w solidne buty na zimę.

Jak wybrać buty, by nie marznąć?

Wybór dobrych butów na zimę może wydawać się łatwy lecz nie do końca tak jest. Oto kilka rad jak wybierać, by być zadowolonym:

  • Przede wszystkim pamiętajmy, że buty na zimę muszą być ciepłe. To oznacza, że warto kupić buty z ociepleniem. Sztuczne ocieplenia są co prawda tańsze, jednak cyrkulacja powietrza nie będzie tak dobra jak w przypadku ociepleń naturalnych. Jeśli chcemy kupić buty bez ocieplenia pamiętajmy, by wybrać takie, które będą około pół numer za duże. Dzięki temu stopa będzie ogrzewana ciepłym powietrzem naturalnie krążącym w bucie.
  • Wybór buta większego od standardowo noszonego rozmiaru może być również dobrym pomysłem ze względu na wkładkę. Jeśli nasze buty nie są wyposażone w ciepłą wkładkę, możemy ją wymienić na taką, której specjalne warstwy termoizolacyjne będą odgradzały środek buta od zimna i mrozu na zewnątrz.
  • Kupmy obuwie pół rozmiaru większe ze względu na cieplejsze skarpety. Ciepłe skarpety są zazwyczaj troszkę grubsze od tych letnich. Choć nowoczesne materiały nie są już tak grube jak, przykładowo naturalna wełna owcza, to nadal zajmują więcej miejsca niż skarpety letnie.
  • Dobrym wyborem będzie obuwie wyposażone w podeszwę antypoślizgową najlepiej z wibramem. Dzięki temu, nie tylko będziemy się mnie ślizgać na śliskiej powierzchni, ale także mniej będziemy odczuwali długotrwałe wędrówki. Ma to szczególnie znaczenie w obuwiu górskim, gdzie obuwie potrafi sporo ważyć, a dodatkowo montowany sprzęt typu raki zwiększa masę.
  • Jeśli kupujemy buty z naturalnej skóry zabezpieczmy ją odpowiednio. Gdy skóra namoknie i zamarznie będziemy musieli czekać, aż naturalnie odtaje. W przeciwnym razie popęka.

Jakość kosztuje – nie warto na niej oszczędzać

Dobre obuwie na zimę musi być solidnie wykonane. Ci producenci, którzy są pewni swoich wyrobów, zazwyczaj udzielają na nie co najmniej 24 miesięcznej gwarancji. Jednak z wysoką jakością w parze idzie zazwyczaj wyższa cena. Na butach zimowych nie warto jednak oszczędzać. Chyba, że lubimy marznąć i być chorzy.